2012 Winners



Grand Jury Prize
Marathon Boy
Directed By Gemma Atwal



 
Jury Prize
Action Sports Competition
The Story
Directed By Meagan Van Dyke

 


Jury Prize
Feature Film Competition
A Fine Line
Directed By Andrew Kornylak & Josh Fowler





 
Jury Prize
Mountain Film Competition
Fjord
Directed By Skule Eriksen



 
Best Action Sports Film
Danny Macaskil: Industrial Revolutions
Directed By Stu Thomson




 
Best Animated Film
Budding Love
Directed By Michael Tse



 


Best Comedy
40 West
Directed By Dana Packard




 
Best Romantic Comedy
2 Scoops of Love
Directed By Rebecca Berrih



 
Best Cultural Documentary
One Revolution
Directed By Amanda Stoddard




 

Best First Time Director
The Spirit of the Pony Express
Directed By C.J. LongHammer




 
Best Documentary
Cast Alaska
Directed By Kevin Morris & Sean Morris




 
Best Documentary Short
Sacred Space - Searching for the Source
Directed By Carolyn Cobelo & Sophie Rousmaniere




 
Best Drama
2 Kings
Directed By Jon Alex





 
Best Educational Film
Mary and Bill
Directed By Andrew Napier



 

Best Environmental Documentary
Chasing Water
Directed By Peter McBride




 
Best Environmental Feature
Suicider
Directed By Rustam Shoazimov




 
Best Environmental Short
The Waterfall
Directed By Peta Carey



 
Best Experimental Film
eXtinction
Directed By Clayton Haskell




 
Best Foreign Film
Queensbury Rules
Directed By William Scothern




 
Best Historical Film
Knocking on the Devil's Door
Directed By Gary Null & Valerie Van Cleve




 
Best Independent Film
Grounded
Directed By Kevin Margo & Barrett Meeker




 
Best Mockumentary
Sixty in 60
Directed By Ronnie Cramer



 

Best Director
This Too Shall Pass
Directed By Marc Wiskemann




 

Best Music Video
House on Normandy
Directed By Marco Bottiglieri





 
Best Screenplay
The Urge
Directed By Brian Barnes



 
Best Short Film
Quirk of Fate
Directed By Marco J. Riedl




 


Best Student Film
Making Molehills Out Of Mountains
Directed By Max Greenwald





 
Best Thriller Film
Lost Woods
Directed By Nathan Ellering & Phillip Ellering



Best Family Film
A Kangaroo Like Alice
Directed By Kevin Baker




 
Best Children's Film
Golden Ears
Directed By Jonathan Rosen


 



Best Mountain Film
Voyage au bout de l'Hiver
Directed By Erik Lapied & Anne Lapied

Jury Prize
Documentary Competition
Finding Donn Fendler: Lost on a Mountain in Maine 72 Years Later
Directed By Derek Desmond & Ryan Cook
 
Best Documentary Director
Winter
Directed By Steve Bellamy


2012 Sir Edmund Hillary Award Winners



Action Sports Competition
Exploration Guyana - Charles Montier


Animated Competition

The Dream of Ore Magi - Evan Curtis

Documentary Competition
7 Years Underground: A 60's Tale - Jason M. Solomon
Everest The Promise - Dee Mclachlan
Living River - Vinit Parmar


Feature Competition
The Horror of Barnes Folly - Jonathan Rach

Mountain / Environmental Film Competition
Bon-Mustang to Menri - Tad Fettig
Carbon for Water - Evan Abramson & Carmen Elsa Lopez Abramson
Uncertain Ice - Cory Kelley

Music Video Competition
The Particles: Taken Away - Fred  Khoshtinat

Short Film Competition
After the Torment - Gerald Keyzer & Adam J. Boyer
First Descents - Michael Brown
Fractured Minds - Frank Battiston
FreeRider - Robert Chrestensen & Kathy Chrestensen
Mont Reve - Rocky Collins & Lynn von Kersting

Student Film Competition
Balance in Perspective - Annie Dietz
Dried Up Dance - Xinwei Zhu

2012 Sierra Nevada Award Winners



Documentary Competition
Journey of the Universe - David Kennard & Patsy Northcutt
The Sun Valley Story - David Butterfield
Wolves Unleashed - Andrew Simpson

Mountain / Environmental Competition
Above the Ashes - Michelle Carpenter
Dissolving Destinies - Carlene Strathmann & Brandon Strathmann


Short Film Competition
Abet - Jesse Garcia
El Hijo Del Mar - Roberto Aznar Almazan
No Experience Required - Christina Chowaniec
Spring Tide - Rich Press
The Last Wish - Michael Rossi


Student Competition
Downhill - Jason Latorre
Loose Ends - Kim Strobl

2012 Seven Summits Award Winners



Documentary Competition
Last Stand at Nymboida - Jeff Bird
New York Showcase - Albert Uria
The Ordinary Skier - Constantine Papanicolaou


Mountain / Environmental Competition
From Nomad to Nobody - Michael Buckley
Silhouette - Kamiran Betasi


Short Film Competition
Chainsaw Ballet - Denise Kenney
My Cowboy - Srikanth Appalaraju
Pushing Above the Highpoint - Ben Thomas
The Lucky One - Bala Balakrishnan
The Unforgettable Proposal - Mohammad Alkazemi
Undiscovered Winter - Stuart Fromm

Student Competition
Ecosystem - Michael Burke & Allen Murphy
My Mother - Sandra Seeling

2012 Screenplay Competition Winners



Grand Prize Winners
1st Place: Cutthroat written by James Hsiao

2nd Place: The Unhappy Hour written by Lee Eide

3rd Place: Halfway Home written by David Schroeder

Official Finalists
Dam 999 written by Sohan Roy S. K.
Homunculus written by Austen Brauker
Out of the Wetlands written by Bruce Golde
Plume written by Teague Kennedy
The Journal written by Braide Keyland
The Princess Room written by Christina Kishpaugh
Tree-Hugger written by Carmelo Valone
Tusk written by Richard P. Rone